Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός με 900+ αγορές και 0% γκανιότα*

Για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερα χρόνια, το ζευγάρι των τελικών της Basket League είναι και πάλι μεταξύ των δύο «αιωνίων» του ελληνικού μπάσκετ. Η πρώτη μάχη της σειράς είναι απόψε (21:00) και όπως και τα προηγούμενα χρόνια ο νικητής θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Μετά το Final Four και την τέταρτη θέση που πήρε, ο Ολυμπιακός έστρεψε την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις. Αυτή άλλωστε είναι η πρώτη φορά που συμμετέχει στους τελικούς της Basket League, μετά τη σεζόν 2017-18 και μπορεί εκ νέου να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στον προημιτελικό, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-0 στην σειρά με το Περιστέρι, ενώ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα ούτε με τον Προμηθέα. Το 3-0 στα ημιτελικά τους έδωσε άνετα το εισιτήριο για τον τελικό. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ειδικά μετά τις εμφανίσεις του κόντρα στους Πατρινούς και τις μεγάλες σε εύρος νίκες τους.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1:1.27 2:3.95

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, βρίσκεται σε μία περίοδο εσωστρέφειας. Η πορεία του στη Euroleague δε στέφθηκε με επιτυχία, ενώ οι εμφανίσεις και εντός των συνόρων, προβληματίζουν σε μεγάλο βαθμό. Οι «πράσινοι» τερμάτισαν στη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια, ενώ έχασαν το Κύπελλο από τον μισητό αντίπαλό τους.

Στα προημιτελικά της Basket League κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τον Άρη, τον οποίο «σκούπισαν» άνετα με 2-0. Στη συνέχεια έπαιξαν με τη Λάρισα για τα ημιτελικά. Οι Θεσσαλοί απέσπασαν δύο νίκες στην έδρα τους και για να πάρει το εισιτήριο ο «εξάστερος» χρειάστηκε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (3-2).

Όσον αφορά την παράδοση, αυτή είναι η 19η φορά που οι δύο τους θα τεθούν αντιμέτωποι στους τελικούς της λίγκας. Στις προηγούμενες 18 σειρές τελικών, οι «πράσινοι» ήταν νικητές και πρωταθλητές σε 12 περιπτώσεις, ενώ οι Πειραιώτες σε 6.

Η έδρα παίζει σημαντικό αλλά όχι καθοριστικό ρόλο, αφού η ομάδα που είχε το πλεονέκτημα στους τελικούς των «αιωνίων» πανηγύρισε τον τίτλο 12 φορές και εκείνη με το μειονέκτημα 6. Στους 79 αγώνες τελικής φάσης που έγιναν από το 1992 οι γηπεδούχοι νίκησαν 62 φορές και οι φιλοξενούμενοι 16.

Τα μέλη της Novibet μπορούν καθημερινά να βρουν προσφορές** για τα μεγάλα παιχνίδια και κορυφαίο πρόγραμμα ανταμοιβής**.

Οι τελικοί της Basket League όπως θα ήθελες να είναι…

*ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΙΚΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΣΕ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ